Awards and recognitions

Mérouane Debbah Georges Zissis Brigitte Peyron Marc Trotignon
Yannick Vernay Julien Pestourie Jean Charvet Nicolas Omont Evlin Yalcin Thierry Buhagiar
Updated/commented date Type Title Par All terms
Jacques Horvilleur Yves Mancuso Patrick Panciatici
Jean-gabriel Valentin Christian Poumarede Thomas Merlet Thierry Letertre Guillaume Lesueur Nathalie Lemaitre
Séverine Laurent Olivier Forgeot Louis Devatine Suzanne Debaille Moumen Darcherif Gérard Caille
Emmanuel Bertin Claude Adnet
Updated/commented date Type Title Par All terms
Yves Blanchard Jacques Palicot Paul Penserini
Walter Arnaud Sébastien Dennetiere Cyrille Enderli Alain Filipowicz Azeddine Gati Monique Le Stum
Pascal Pagani Laurent Savy
Updated/commented date Type Title Par All terms
Thierry Coupaye Olivier Grabette Jean-paul Guyvarch Denys Klein
Jérôme Boch Valérie Budinger Frédéric Heliodore Marie-pierre Houry Patrick Leclerc Roman Picard
Vincent Sermanson Pierre Welby
Updated/commented date Type Title Par All terms
Jean Chazelas Patrick Lagonotte Pierre Rolin
Odile Adrian Sylvain Azarian Dominique Barthel Jean-françois Faugeras Eric Lambert Bogdan Marinescu
Luca Muscariello Jean-michel Quellec Marc Petit
Updated/commented date Type Title Par All terms
Jean-luc Autran Michel Brillouet Christian Carel Alain Doulet
Arnaud Allais Tulin Atmaca Jean-marie Boisset Sébastien Henry Jean Hoeffelman Hervé Morel
Carole Nahum Samuel Nguefeu Ludovic Pietre-cambacedes Frédéric SAIGNE Jacques Sakarovitch Pascal Tantin
Frédéric Wrobel
Updated/commented date Type Title Par All terms
Frédéric Barbaresco Jean-Yves Delabre Annie Gravey Claude Berrou Sébastien Rix
Myriam Nouvel Ludovic Me Jean-paul Roubin Dominique Mary Alain Croguennoc
Olivier Huet Yolaine Bourda Pierre-Yves Danet Jean-paul Guyvarch David Malec
Updated/commented date Type Title Par All terms
Hervé Laffaye Michel Terré James Roberts Stephen Rowe Michèle Leduc
Jérôme Galtier Thomas Lambolais Dominique Maillard Gilles Fleury Jacques David
Jean-marc Lopez Joseph Dubois Pascal Bertolini Stéphane Brisset Michel Allovon Christophe Moreau
Stéphane Gosselin Giao Roinel Bertrand Mathieu Christel Seguin Christophe Garcia Olivier Grabette
Jacques Palicot
Updated/commented date Type Title Par All terms
Paul Friedel Yves Deswarte Joe Wiart Claude Marchand Helene Kirchner Jean-Pierre Hauet
Mohammed Chadli Lucien Clervoix Jacques Gautier André Gromier Sidi-Mohammed Senouci Benoit Robyns
Marylin Arndt André Leroy Philippe Chanclou Raphaël Visoz Georges Morales
Didier Laffaille Christophe Dousson Mariano Belaunde Vincent Lemaire Nicolas Rivierre Pierre Tournassoud
François Courau Patrick Boucher Jacques Oksman Sébastien Rix Frédéric Aniel Sophie Plumel
Jean-luc Autran Thierry Coupaye Stéphane Kemkemian Mérouane Debbah
Updated/commented date Type Title Par All terms
Olivier Bonnaud Gérard Thouvenel Laure Reinhart Louis Wehenkel
Clotilde Levillain Alain Toureille Eric Chamouard Alain Delrieu Emmanuel Duflos Daniel Muller
Hervé Lefebvre Philippe Juston Vincent Gobin Marc Helier Wilfrid Perruquetti Philippe Vanheeghe
Christian Delhote Cécile Titin-schnaider Jacques Horvilleur Patrick Panciatici Marc Trotignon
Updated/commented date Type Title Par All terms
Alain Appriou Bernard Trannoy Frédéric Bouillault Thierry Van cutsem Jean-louis Lacoume
Pierre Comon Jean-luc Leray
Hervé Coppier René Feuillet Gérard Eude Patrice Delesalle Jean-Luc Fraisse Frédéric Lesur
Jean-Christophe Riboud Patrice Senn Dominique Serve Alain Kreisler Jean-charles Gautherot Thierry LEFEBVRE
Claude Alquie Christian Rumelhard Georges Alquie Camille Veyres Vincent Collet-billon Laurent Schmitt
Dominique Lesselier Jacques Batut Anne-marie Denis Man-faï Wong
Marie-Pierre Bongrain Thierry Lefebvre
Updated/commented date Type Title Par All terms
Alain Bravo Gérard Garnier Henri Maitre Jeanclaude Maun Jean Verseille
Christian Aucourt Pascal Brochet Isabelle Perseil Yvon Mori Jean Isnard Pierre Argaut
Philippe Robin-jouan Christophe Kieny Jean - yves Leost Jean Roguin Pierre Jeannel Arnaud Hertz
Didier Margraitte Guy Nerin Jean-michel Delbarre Etienne Besnard Karim Karoui Emmanuel De jaeger
André Giard Georges Ivan PARISOT
Updated/commented date Type Title Par All terms
Victor Fouad hanna Marc Lesturgie Pascal Chevalier Didier Lombard Jean-Paul Aguttes
Jean-pierre Gex Michel Lemistre Michel Terré Jean-claude Vannier Christine Nora Christian Brochard
Daniel Sadarnac Georges Testud Jean - pierre Isnard Alain Bourjault Guy Delcroix Omar Dafif
Gérard Filliau Joel Dirat Yves Ruggeri Jean-pierre Girard Marius Vassoille Antoine Weil
René Soenen Fahd Sultanem André Prevotat Jean-philippe Paul Michel Gaillard Daniel Lombardet
Michel Garrigues François Georges Dan Kiernan Vincent Le goascoz Daniel Sardanac Bernard Ayrault
Marc Leconte Denys Klein Jolanta Jaczewska Georges Zissis Brigitte Peyron
Updated/commented date Type Title Par All terms
Florent Christophe Lucien Deschamps Jean Kowal Robert Mahler Gérard Capolino Pierre Tournois
Michel Urien
Frédéric Barbaresco Hervé Laffaye Roland Person Jean-Yves Delabre Janan Zaytoon
Philippe Auriol Christian Renard André Huon Jean - louis Braut Pascale Thevenod Pierre Saulais
Patrick Bastard Yves Maugain Joseph Maire Ingmar Grambow Sylvain Vitet Jean-michel Grellier
Jean-marc Vanzo Joseph Ciccotelli Jacques Citerne Fréderic Diximus Jean-pierre Richard Salah Maouche
Michel Meunier Khalil El khamlichi drissi Régine Belhomme Pierre Rolin
Updated/commented date Type Title Par All terms
Pierre Borne Jean-michel Tesseron Alain Brenac Michel Crappe Michel Cabaret Marcel Ivanes
Jean-louis Boulay Hervé Mingam Istvan Kromer
François Devaux Jean-Pierre Damiano Michel Gondran Hervé Gueguen Nouredine Hadj-Said Ahmed Zeddam
Alain Le calve Jacques Sombrin Pierre Altmeyer Pascal Lorenz Dominique Placko
Jean-bernard Choquel
Updated/commented date Type Title Par All terms

Lauréats

Adrian Ionescu
Agusti Canals
Alain Appriou
Alain Brenac
Alain Jaafari
Alain Kavenoky
Alexandra Gigon
Alexandre MARTORELL
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2014
Prix National (GRSud-Est Méditerranée)
Ali Maatouk
André Gromier
Arnaud Duffour
Arnaud Dupas
Arnaud PROUZEAU
Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2014
1er Prix CISEC
Assia Benbihi
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2016
Trophée Ile-de-France
Béatrice Toussain
Bruno Meyer
Camille FAYOLLAS
Catherine Douillard
Prix Brillouin-Glavieux 2009
Glavieux
Catherine LAMY-BERGOT
Christel Seguin
Claire Fenouillet-Beranger
Claire Labit-Bonis
Claire Lajoie-Mazenc
Cristina Cioarec
Damien Desroches
Damien Ernst
Daniel Hissel
David Côme
GR Midi Pyrénées , Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2015
2ème Prix CISEC (ex aequo)
David Tisseyre
Denys Klein
Dinh-Thuy PHAN-HUY
Elodie Bouzekri
Emmanuel Fort
Eric Larose
Erich Sptiz
Etienne Besnard
Etienne Perret
Prix Brillouin-Glavieux 2016
Brillouin
Fabien Guignard
Fabien Roig
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2011
Prix National (GR Sud Est Mediterrannée)
Florent Christophe
Florent TORRES
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2014
Trophée Inter-Régional
Florian Picaud
François Andrieu
Prix Brillouin-Glavieux 2018
Brillouin
François Boige
François Desquilbet
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2018
Trophée Ile-de-France
Frédéric Barbaresco
Frédéric Barbaresco
Frédéric Boeuf
Frédéric Cuppens
Frédéric Druon
Frédéric Gegot
Frédéric Pelletier
Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2014
2ème Prix CISEC
Frédéric VIAUD
Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2014
1er Prix SEE Midi-Pyrénées
Gérard Auguste
Guillaume Ladurée
GR Midi Pyrénées , Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2015
2ème Prix CISEC (ex aequo)
Guillaume Pellecuer
Herve FERAL
Hervé Laffaye
Hugo Gangloff
Jean Christophe BAILLIE
Prix Brillouin-Glavieux 2013
Glavieux
Jean Faucher
Jean-Bernard Choquel
Jean-Claude Boudenot
Jean-Claude Boudenot
Jean-Claude Boudenot
Jean-Louis Guiraud
Jean-Luc Dugelay
Jean-Luc Leray
Jean-Marie Colin
Jean-Marie Delcoustal
Jean-Pierre Hauet
Jean-Pierre Hauet
Jean-Pierre Raskin
Jeannine Hénaff
Jérôme Gundermann
Jérôme Wenger
Johannes Scheller
Jonathan Grizou
Julien Cenes
GR Midi Pyrénées , Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2015
2ème Prix SEE Midi-Pyrénées
Julien Scheibert
Karama Kanoun
Kolja Neuhaus
GR Midi Pyrénées , Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2015
3ème Prix SEE Midi-Pyrénées
Lilian Bossuet
Lucian Prejbeanu
Prix Brillouin-Glavieux 2012
Brillouin
Magalie ESTRIBEAU
Marc Lesturgie
Marc Lesturgie
Marco di Renzo
Prix Brillouin-Glavieux 2017
Glavieux
Margot GAETANI-LISEO
Prix Jeunes Midi-Pyrénées 2014
2ème Prix SEE MidiP
Marie Ballère
Martin Zadnik
Maxime Dahan
Mérouane Debbah
Prix Brillouin-Glavieux 2011
Glavieux
Michel Cabaret
Mickael Tanter
Prix Brillouin-Glavieux 2010
Brillouin
Mikaël TOUATI
Muhammad Adnan
Myriam Nouvel
Myriam Nouvel
Myriam Raybaut
Nathan Prior
Nicolas Jeannin
Nicolas Treps
Olivier Balosso
Olivier Faynot
Olivier Hersent
Pascal PAGANI
Patrice Collet
Patrick Lagognotte
Patrick Leclerc
Patrick Moro
Patrick Mottier
Patrizia Melpignano
Philippe Lacomme
Pierre Borne
Pierre JOUIN
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2014
Trophée Ile-de-France
Pierre MOREAU
Prosper Chemouil
Raphaël Soulard
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2009
Prix National (GR Centre-Atlantique)
Rémi Geiger
Roland Barillet
Rozenn Nicol
Samson Lasaulce
Sébastien Bigo
Prix Brillouin-Glavieux 2008
Brillouin
Sébastien Février
Silvère Bonnabel
Prix Brillouin-Glavieux 2015
Glavieux
Simon Henrot
Simone Urbano
Simone Urbano
Sombel Diaham
Sophie Kohler
Soraya Ammi
Stéphane Bacou
Stéphane Monfray
Sylvain GIRARD
Prix Brillouin-Glavieux 2014
Brillouin
Taylor Mordan
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2015
Trophée Ile-de-France
Thibaut Wiart
Thomas Bonald
Thomas Fondo
Thomas Kleiber
Tomas Marek
Victor Fouad Hanna
Vincent Deliencourt
Vincent Jacques
Youssef Balma
Prix Jeunes National André Blanc-Lapierre 2015
Trophée Ile-de-France

Grade Emérite

2018

Mérouane Debbah, Brigitte Peyron, Marc Trotignon, et Georges Zissis

2017

Jacques Horvilleur, Yves Mancuso, et Patrick Panciatici

2016

Yves Blanchard, Jacques Palicot, et Paul Penserini

2015

Régine Belhomme, Stéphane Kemkemian, et Jean-pierre Taisne

2014

Thierry Coupaye, Olivier Grabette, Jean-paul Guyvarch, et Denys Klein

2013

Jean Chazelas, Patrick Lagonotte, et Pierre Rolin

2012

, Bernard Ayrault, Marie-Pierre Bongrain, Jean-bernard Choquel, et Marc Leconte

2011

Jean-luc Autran, Michel Brillouet, Christian Carel, et Alain Doulet

2010

Frédéric Barbaresco, Claude Berrou, Jean-Yves Delabre, Annie Gravey, et Sébastien Rix

2009

Hervé Laffaye, Michèle Leduc, James Roberts, Stephen Rowe, et Michel Terré

2008

Paul Friedel, Jean-Pierre Hauet, Helene Kirchner, Claude Marchand, et Joe Wiart

2007

, Olivier Bonnaud, Laure Reinhart, Gérard Thouvenel, et Louis Wehenkel

2006

, Alain Appriou, Frédéric Bouillault, Pierre Comon, Jean-louis Lacoume, Jean-luc Leray, Bernard Trannoy, et Thierry Van cutsem

2005

Alain Bravo, Gérard Garnier, Henri Maitre, Jeanclaude Maun, et Jean Verseille

2004

Jean-Paul Aguttes, Pascal Chevalier, Victor Fouad hanna, Marc Lesturgie, et Didier Lombard

2003

Gérard Capolino, Florent Christophe, Lucien Deschamps, Jean Kowal, Robert Mahler, Pierre Tournois, et Michel Urien

2002

, Pierre Borne, Jean-louis Boulay, Alain Brenac, Michel Cabaret, Michel Crappe, Marcel Ivanes, Istvan Kromer, Hervé Mingam, et Jean-michel Tesseron

2001

Christian Allard, Daniel Bois, Cédric Demeure, et Jean-gabriel Remy

2000

Claude Audoin, Joseph Borel, Prosper Chemouil, François Le Chevalier, Albert Papiernik, Frédéric Platet, Louis-marcel Reiber, Marc Stubbe, et Jean-pierre Urbain

1999

, François Ailleret, Michel Bon, Jean-marie Haussonne, Jean-claude Laprie, Henri Ragage, et Adel Razek

1998

, Georges Bienvenu, Yves Bokshorn, Daniel Esteve, Jean - marie Kauffmann, et Léandre Pourcelot

1997

Patrice Collet

1996

, Bernard Dubuisson, André Merlin, et Edmond Thuries

1995

André Coustere, Jean-françois Fauvarque, Renato Israel, et Maurice Papo

1994

Jacques Girard, Christian Rioux, et Joseph Taillet

1993

Michel Poloujadoff et Max Verdone

1992

, Gérard Fournet, et Pierre Naslin

1991

Maurice Bellanger, Lucien-emmanuel Blanc, Michel Camus, Jacques Clade, Serge Drabowitch, Claude Gary, Claude Gueguen, Jeannine Henaff, Jacques Oswald, Yves Pelenc, et Marcel Thue

Grade Senior

2018

Thierry Buhagiar, Jean Charvet, Nicolas Omont, Julien Pestourie, Yannick Vernay, et Evlin Yalcin

2017

Claude Adnet, Emmanuel Bertin, Gérard Caille, Moumen Darcherif, Suzanne Debaille, Louis Devatine, Olivier Forgeot, Séverine Laurent, Nathalie Lemaitre, Guillaume Lesueur, Thierry Letertre, Thomas Merlet, Christian Poumarede, et Jean-gabriel Valentin

2016

Walter Arnaud, Sébastien Dennetiere, Cyrille Enderli, Alain Filipowicz, Azeddine Gati, Monique Le Stum, Pascal Pagani, et Laurent Savy

2015

Alain Bourdier, Gro De saint martin, Bruno Meyer, et Vera Silva

2014

, Jérôme Boch, Valérie Budinger, Frédéric Heliodore, Marie-pierre Houry, Patrick Leclerc, Roman Picard, Vincent Sermanson, et Pierre Welby

2013

Odile Adrian, Sylvain Azarian, Dominique Barthel, Jean-françois Faugeras, Eric Lambert, Bogdan Marinescu, Luca Muscariello, Marc Petit, et Jean-michel Quellec

2012

, Agusti Canals, Luc Chabod, Pascal Cornic, Patrick Garrec, Adeline Lassource, Christophe Le Martret, Yves Mancuso, Michel Moruzzis, Daudi Mushamalirwa, et Gilles Perusot

2011

Arnaud Allais, Tulin Atmaca, Jean-marie Boisset, Sébastien Henry, Jean Hoeffelman, Hervé Morel, Carole Nahum, Samuel Nguefeu, Ludovic Pietre-cambacedes, Jacques Sakarovitch, Pascal Tantin, et Frédéric Wrobel

2010

, , Yolaine Bourda, Alain Croguennoc, Pierre-Yves Danet, Jean-paul Guyvarch, Olivier Huet, David Malec, Dominique Mary, Ludovic Me, Myriam Nouvel, et Jean-paul Roubin

2009

, Michel Allovon, Pascal Bertolini, Stéphane Brisset, Jacques David, Joseph Dubois, Gilles Fleury, Jérôme Galtier, Christophe Garcia, Stéphane Gosselin, Olivier Grabette, Thomas Lambolais, Jean-marc Lopez, Dominique Maillard, Bertrand Mathieu, Christophe Moreau, Jacques Palicot, Giao Roinel, et Christel Seguin

2008

, Frédéric Aniel, Marylin Arndt, Jean-luc Autran, Mariano Belaunde, Patrick Boucher, Mohammed Chadli, Philippe Chanclou, Lucien Clervoix, Thierry Coupaye, François Courau, Mérouane Debbah, Christophe Dousson, Jacques Gautier, André Gromier, Stéphane Kemkemian, Didier Laffaille, Vincent Lemaire, André Leroy, Georges Morales, Jacques Oksman, Sophie Plumel, Nicolas Rivierre, Sébastien Rix, Benoit Robyns, Sidi-Mohammed Senouci, Pierre Tournassoud, et Raphaël Visoz

2007

Eric Chamouard, Christian Delhote, Alain Delrieu, Emmanuel Duflos, Vincent Gobin, Marc Helier, Jacques Horvilleur, Philippe Juston, Hervé Lefebvre, Clotilde Levillain, Daniel Muller, Patrick Panciatici, Wilfrid Perruquetti, Cécile Titin-schnaider, Alain Toureille, Marc Trotignon, et Philippe Vanheeghe

2006

, , Claude Alquie, Georges Alquie, Jacques Batut, Marie-Pierre Bongrain, Vincent Collet-billon, Hervé Coppier, Patrice Delesalle, Anne-marie Denis, Gérard Eude, René Feuillet, Jean-Luc Fraisse, Jean-charles Gautherot, Alain Kreisler, Thierry Lefebvre, Dominique Lesselier, Frédéric Lesur, Jean-Christophe Riboud, Christian Rumelhard, Laurent Schmitt, Patrice Senn, Dominique Serve, Camille Veyres, et Man-faï Wong

2005

Pierre Argaut, Christian Aucourt, Etienne Besnard, Pascal Brochet, Emmanuel De jaeger, Jean-michel Delbarre, André Giard, Arnaud Hertz, Jean Isnard, Pierre Jeannel, Karim Karoui, Christophe Kieny, Jean - yves Leost, Didier Margraitte, Yvon Mori, Guy Nerin, Isabelle Perseil, Philippe Robin-jouan, et Jean Roguin

2004

Bernard Ayrault, Alain Bourjault, Christian Brochard, Omar Dafif, Guy Delcroix, Joel Dirat, Gérard Filliau, Michel Gaillard, Michel Garrigues, François Georges, Jean-pierre Gex, Jean-pierre Girard, Jean - pierre Isnard, Jolanta Jaczewska, Dan Kiernan, Denys Klein, Vincent Le goascoz, Marc Leconte, Michel Lemistre, Daniel Lombardet, Christine Nora, Jean-philippe Paul, Brigitte Peyron, André Prevotat, Yves Ruggeri, Daniel Sadarnac, Daniel Sardanac, René Soenen, Fahd Sultanem, Michel Terré, Georges Testud, Jean-claude Vannier, Marius Vassoille, Antoine Weil, et Georges Zissis

2003

, Philippe Auriol, Frédéric Barbaresco, Patrick Bastard, Régine Belhomme, Jean - louis Braut, Joseph Ciccotelli, Jacques Citerne, Jean-Yves Delabre, Fréderic Diximus, Khalil El khamlichi drissi, Ingmar Grambow, Jean-michel Grellier, André Huon, Hervé Laffaye, Joseph Maire, Salah Maouche, Yves Maugain, Michel Meunier, Roland Person, Christian Renard, Jean-pierre Richard, Pierre Rolin, Pierre Saulais, Pascale Thevenod, Jean-marc Vanzo, Sylvain Vitet, et Janan Zaytoon

2002

, Pierre Altmeyer, Jean-bernard Choquel, Jean-Pierre Damiano, François Devaux, Michel Gondran, Hervé Gueguen, Nouredine Hadj-Said, Alain Le calve, Pascal Lorenz, Dominique Placko, Jacques Sombrin, et Ahmed Zeddam

2001

Mireille Bayart Merchez, Paul Combes, Christian Courtois, Alain Girodet, Annie Gravey, Pierre Gruet, Benoît Jacquemin, Patrice Noury, Pierre Roblin, Jean-pierre Taisne, et Jean-pierre Van uffelen

2000

et Michel Joindot

1999

Dominique Chapelain, Dominique Famy, Alain Gleizes, Francis Jutand, Pierre Krieger, Philippe Manfe, Yvon Pelleter, Olivier Peyret, Guy Riquel, Alain Rousseau, et Daniel Van dommelen

1998

, Christian Boisrobert, Michel Dubreuil, Gérard Hemery, Gérard Labaune, Patrick Lagonotte, Paul Penserini, Pol Pirotte, Alain Sabot, Henry Schoorens, Thomas Skotnicki, Gérard Touchard, Jacques Trecat, Didier Wolf, et Didier Zone

1997

, Denis Chatrefou, Michel Clement, Alain Digeon, Alain Doulet, Jacques Gatellet, Raymond Gutierrez, Pierre Laroche, Yves Laumond, Alban Laurens, Joseph Martin, Claude Oberlin, Bernard Raveu, Jean Reperant, Stephen Rowe, Pierre Touboul, Frédéric Vaillant, et Alain Vicaud

1996

, Jacky Bernard, Michel Cauterman, Jean-Pierre Desbrosses, François Guillemin, Yves Harmand, et Gia ky Hoang

1995

Guy Bonnard, Christian Carel, Alain Jaafari, Alain Leloup, Jean-luc Leray, Eric Mathieu, et Pierre Schueller

1993

Pierre Samat, Christian Verie, et Edouard Yvroud

1992

Albert Janex et Didier Mikol

1991

, , Claude Boisdon, Robert Dides, Patrick Moro, Francis Notelet, et Yves Quenec'hdu